Mniszek lekarski

Mniszek pospolity, najczęściej zwany mniszkiem lekarskim lub „dmuchawcem”, to popularny chwast rosnący… praktycznie wszędzie. Nie wszyscy wiedzą, że ten popularny chwast można z powodzeniem wykorzystać w procesie leczenia wielu chorób. Poznaj zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego.

„Mniszek lekarski, jaki jest, każdy widzi” – chciałoby się strawestować księdza Chmielowskiego – autora pierwszej polskiej encyklopedii „Nowe Ateny” (słynna definicja konia: „Koń, jaki jest, każdy widzi”). Bo też, rzeczywiście, kiedy tylko przychodzi wiosna, na zielonych połaciach łąk, ogrodów i trawników żółcą się kwiaty mniszka. Zamiennie nazywa się go mleczem (z przełamanych łodyg sączy się biały sok), choć sumienni biolodzy odróżniają mlecz i mniszek jako odrębne gatunki. Nazywamy go też dmuchawcem, bo żółte kwiaty po kilkunastu dniach zamieniają się w puchatą kulę, z której wiatr roznosi nasiona po okolicy.

akie zalety posiada mniszek lekarski?

Działanie żółciotwórcze i żółciopędne ma korzeń mniszka (świeży i suszony). Ze względu na obecność inuliny, jest zalecany dla diabetyków (chorych na cukrzycę). Sok ze świeżego korzenia polecany jest w zaburzeniach czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Napar z korzenia i liści lub samych liści jest stosowany w obrzękach i niewydolności nerek.